Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Sayıları Yuvarlamanın Günlük Hayatta Sağlayabileceği Yararlar

Sayıları yuvarlamanın faydaları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Sayılar günlük hayatımızın her alanında bulunan ve vazgeçemeyeceğimiz olgulardır. Pazarda, manavda, markette, sokakta, okulda kısacası hayatımızın her anında ve her yerde sayılarla yakından ilişki kurarız.

İlkokul üçüncü sınıfta öğretmenler öğrencilerine sayıları yuvarlamayı öğretirler. Öğrenciler basitten karmaşığa doğru sayıları yuvarlamayı öğrenirler. Örneğin önce küçük sayıları yuvarlarken sonrasında büyük sayıları hatta üç basamaklı sayıları bile yuvarlamaya geçerler.

Günlük hayatımızda alıveriş yaparken sayılarla fazlasıyla ilişki kurarız. Alışverişlerde genellikle fiyatlara baktığımızda fiyatları yuvarlayarak hesap yaparız ve kabaca kasada ne kadar ücret ödeyebileceğimizi kolayca tahmin edebiliriz. Mesela, markete alışveriş için gittiğimizde alacağımız bir ürünün 9,90 TL olduğunu hepimiz mutlaka görmüşüzdür. Bu tür ücretleri bir direk 10 TL olarak yuvarlarız ve böylece hem kasada ne kadar ücret ödeyeceğimizi biliriz hem de kasaya gitmeden ödeyeceğimiz parayı bildiğimiz için hazırlarız ve zamandan tasarruf edebiliriz.

Sayıları yuvarlamanın diğer bir faydası ise hesaplamalarda kolaylık sağlamasıdır. Şöyle ki; matematik derslerinde problemleri çözerken küsürlü sayılar arasında işlem yapmak oldukça zordur bu nedenle önce sayıların küsürleri atılır yani yuvarlanır ve büyük sayılar arasında işlem yapılır sonrasında ise küçük sayılar arasında da işlem yapılır ve böylece işlemlerimizi yuvarlama sayesinde rahatça yapabiliriz.

Sayıları Yuvarlamanın Günlük Hayatta Sağlayabileceği Yararlar Sayıları Yuvarlamanın Faydaları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    bu ödevi hazırlayanların eline sağlık sayılar ödevi benim işime oldukça yaradı yani süper diyebilirim.

  2. Fatmanur dedi ki:

    Bence bu çok fazla

  3. Fatmanur dedi ki:

    Bence bu kadarı çok fazla

Yorum Yaz