Savaşta Kılıç mı Bilgi mi Üstündür Münazara

Bu yazımızda savaşta kılıç mı bilgi mi üstündür münazara kısaca olarak bilgi aktaracağız.

*Savaşlar üstünlük mücadeleleridir. Savaşta üstünlük kurmanın birçok yolu bulunmaktadır. Savaşta silahlı mücadelelerde yaşanmaktadır. Fakat önemli olan silahlı mücadeleyi yönetmektir. Bu nedenle önemli olan bilgidir. Savaş bilgisine sahip olmak, savaşı kazanmak için büyük bir fırsat oluşturur. Gerekirse savaşın silahsız kazanılmasını bile sağlar.

*Bilgi insan aklının sınırlı olmasıyla belli bir yere kadar işler. Fakat silah teknik bir cihaz olarak tamamlanmış ve amacını yerine getirmeye hazır konumdadır. Bu nedenle özellikle günümüzdeki silah sanayi ve teknolojisi sayesinde silahlı savaşlarda bilgi ikinci planda kalmaktadır.

*Bilgi, silahı üreten güçtür. Silahların etkisiz hale getirilmesini sağlayacak olan da bilgidir. Bilgi güç olarak her şeyin üzerindedir. Bilginin oluşmasında tecrübeyi göz ardı etmemek gerekir. Tecrübe bütün silah teknolojilerinin üstündedir. Bu üstünlük tecrübeyle kazanılır.

*Silahlar geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olur. Bu nedenle doğru hamleler yapmak, tecrübeyi de bilgiyi de önemsiz kılar. Silah, bu bakımdan üstün bir güç oluşturduğu için savaşın kazanılmasını sağlar.

*Eğer silahla kazanmak için doğru hamleler yapmak gerekiyorsa bu da bilgiyle sağlanır. Silahı cahil bir insan kullanamaz. Bilgili bir insan etkili bir şekilde kullanır. Bu nedenle bilgi savaşın kazanılmasını sağlayan ve üstünlük oluşturan bir güçtür.

Savaşta Kılıç mı Bilgi mi Üstündür Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.