Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Savaş İle İlgili Kompozisyon Örneği

Bu yazımızda savaş ile ilgili kompozisyon örneği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Savaşmak, insanlık tarihinde önemli bir yerde durmaktadır. Güç savaşları, enerji savaşları, çıkar savaşları, aşiret savaşları tarihin seyrini değiştirmiştir. Savaşmak zorunda olmak ayrı bir şeydir, savaşarak istilacı bir tutum izlemek ayrıdır.

Dünyada ilk defa savaş hukuku ortaya koyan İslam dinidir. Kadınların, çocukların, ihtiyarların ve geri hizmettekilerin, kendi halinde olanların öldürülmesi yasaktır. Şehirlerin yağmalanması, sosyal ve kültürel alanların tahrip edilmesi yasaktır.

Savaş gerekmedikçe bir cinayettir anlayışı ve öldürmeye geleni öldürmek zorunda kalmak anlayışı birleştiğinde savaşların sulh için yapıldığı ortaya çıkar. Bu da bir istiladan çok fetih hareketlerini ortaya çıkarır.

Savaş, zulmü, adaletsizliği, eşitsizliği engellemek için yapılır. Öldürmeyi geleni öldürmek gerekir. Dünya savaş tarihinden anladığımız din merkezli savaşların ağırlıklı olarak yaşanmasıdır. Bu nedenle birçok seferler karşılıklı gerçekleştirilmiştir.

Savaş, insanları ve insanlığı yaşatmak için yapılır. Vatanı, milleti, devleti, dini, namusu, neslin emniyetini korumak için yapılır. Savaşmak, hayatta kalmanın son çaresidir. Dünyada birçok insan göçü bu nedenle yapılmıştır.

Anadolu’ya Türkler olarak Orta Asya’da Moğol istilasıyla savaşarak gelmişlerdir. Savaş kaçınılmaz olabilir. Bilim ve teknolojinin art niyetli insanlar elinde bir silah olarak kullanılması, terörün şişirilmesi, silah endüstrisinin gelişmesi, enerji çıkarlarının korunması soğuk ve sıcak savaşları da devam ettirmektedir.

İnsanlık olarak maalesef, vahşileşen bir ahlak ve kültür içinde yoğrularak asrımızı idrak etmekteyiz. Bu nedenle insanlar hasbelkader bir hayatta kalma mücadelesi içinde savaşlar vermektedir, denebilir.

Savaş İle İlgili Kompozisyon Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mariys dedi ki:

  Bilmem güzelmidir

 2. ..... dedi ki:

  Çok güzel ve eline sağlık

 3. Ece dedi ki:

  Savaşlar dursun artık???

 4. Elif dedi ki:

  Savaş çok kötü birşer

 5. Atiye dedi ki:

  Öğretmenimiz savaş konulu bir kompozisyon yazmamızı istedi. Fakat bir türlü aklıma yazacak bir şey gelmedi ve biraz araştırma yaptım yazınız sayesinde öğretmenim en çok benim yazdığım kompozisyonu beğendi.

Yorum Yaz