Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Sanayide İleri Seviyede Olan Bir Ülkenin Diğer Ülkeler Üzerinde Etkisi Olur Mu Niçin?

Bu yazımızda sanayide ileri seviyede olan bir ülkenin diğer ülkeler üzerinde etkisi olur mu niçin kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir devletin ekonomik ve sosyal refah sağlaması için sanayi alanlarında yatırım oluşturması gerekir. Tarım ve hayvancılığın da endüstri haline geldiği dünyamızda, sanayi devriminden bu yana her alanda sanayileşme artmaktadır.

Ekonomik istikrarın varlığı ve korunması, ülke nüfusuna göre üretim ve tüketim dengelerinin ölçülü olmasıyla sağlanır. Üretim, tüketimden çok olan bir ülke ekonomik güç dengeleri kurulmuş demektir.

Sanayi, üretimin ana kaynağını oluşturur. Enerji, sağlık, tarım, hayvancılık, elektronik vesaire alanlarda kurulan sanayiler, ülkenin kalkınmasını sağlar. Üreten bir ülke, ürettiğini pazarlar. Pazar payı dış ülkeleri de kapsar. Böylece ihracat gerçekleşir.

İhracatın gerçekleşmesi ileri seviyede bir sanayi imkanına sahip ülkenin, diğer tüketici ülkeler üzerinde bir tahakkümü olur. Çünkü üreten, tüketenden üstündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülfer dedi ki:

    Öğretmenim sanayide ileri seviyede olan bir ülkenin diğer ülkeler üzerindeki etkisi olur mu konulu araştırma konusu verdi konu bana zor gelmişti ama öyle güzel anlatılmış ki bu yazı sayesinde ödevimi çok güzel yaptım.

Yorum Yaz