Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Sanayi Nedir? Kısaca

Sanayi Nedir? Kısaca Bilgi

İnsanların ham maddeleri, işlenmiş veya yarı işlenmiş ürün hâline getirmek için yaptıkları faaliyetlerin tümüne sanayi denir. İklim özellikleri, yeryüzü şekilleri ve ulaşım ağı bir yerde sanayi faaliyetlerinin yapılmasında belirleyici özelliklerdir.

Yeryüzü şekillerinin sade, iklim koşullarının ılıman ve ulaşım ağının gelişmiş olduğu yerler sanayi tesisi kurmak için uygundur. İstanbul, Bursa, İzmir, Adana, Gaziantep sanayinin geliştiği illerimizden bazılarıdır. Bunun yanında yeryüzü şekillerinin dağlık ve engebeli, iklim özelliklerinin sert, ulaşım ağının yeterli olmadığı yerlerde sanayi tesisi kurmak oldukça zordur. Muş, Hakkâri,
Ardahan, Gümüşhane, Sinop sanayinin yeterince gelişmediği illerimiz arasındadır.

Günümüzde sanayi faaliyetleri ülkeler için önemli bir gelir kaynağıdır. Ağaç, maden, tarım ürünleri, toprak, bitki gibi ham maddeler işlenerek fabrikalarda çeşitli ürünler üretilir.

Aşağıda sanayi faaliyetlerinden bazılarına örnekler verilmiştir:

 Madenler sayesinde süs eşyalarından mutfak gereçlerine, beyaz eşyalardan teknolojik aletlere kadar birçok ürün yapılır.

 Tarım ürünlerinden yararlanılarak bisküvi, makarna, şeker, reçel vb. gıda ürünleri elde edilir.

 Toprak kullanılarak seramik, çimento, kiremit, tuğla, saksı, testi, çömlek ve cam gibi ürünler üretilir.

 Bitkiler ilaç ve baharat yapımında, kozmetik ürünlerin elde edilmesinde kullanılır. Bu ürünler gerek ülke içine gerekse ülke dışına satılarak maddi kazanç elde edilir. İnsanlar sanayi tesislerinde çalışarak geçimlerini sağlar. Bu bakımdan sanayi tesisleri işsizliğin önlenmesinde önemli rol oynar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    kısa sade beğendim, Sanayi Nedir? Kısaca ödevim vardı, Muş okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz