Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Sanatkar El Öpmez Sanatkarın Eli Öpülür Kompozisyon

Bu yazımızda sanatkar el öpmez sanatkarın eli öpülür kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sanat, duygu ve düşüncenin bir davranışa dönüşerek ortaya çıkmasıdır. Sanatkar, duygu ve düşüncesini davranış olgunluğuna dönüştüren kişidir. Sanat bir olgu, sanatkar bir olgundur. Sanatla pişen sanatkar, toplumun ruh kökünü körükleyen bir yakıcı unsura dönüşür.

 

Toplumun aynası olan sanatçı, sahneyi bir ayna olarak kullanır. Aldığını verir, verdiğini alır. Fakat sanatkar, toplumun iç dinamiklerinden hareketle kendi ruh dünyasında beliren kendine özgü ışık huzmelerini kendi ufuk derinliği ve bakış açısıyla yoğurarak kendinden ama yine de topluma ait bir sanat eseri ortaya koyar.

Sanatkar bu bakımdan el öpmez, sanatkarın eli öpülür. Sanatkar, bir anne, baba, öğretmen gibidir. Toplumu kuşatır, toplumun parçasıdır, toplumu okur, yazar. Toplum içinde, toplumla beraber hareket ederken, topluma yön verir.

Hem toplumdan bir parça hem de toplumun hareket noktasıdır. Tıpkı bir trenin lokomotifi gibidir. Bu bakımdan bir toplum mühendisi olamaz. Burada da mühendis ve sanatçıdan ayrılarak sanatkar olma yolunu seçer.

Bu bir tercih olabilirken aynı zamanda doğal bir yöneliş de olabilir. Doğallığı, doğuştan gelen ruhu ve üretken, yaratıcı tavrının, bir olgunluğa dönüşmesi sürecidir.

Üreten insanlar saygıyı hak ederler. Emek ve fedakarlığın olduğu yerde saygı olmalıdır. Bu nedenle sanatkara eğilmek değil, sanatkarın önünde eğilmek gerekir. Fakat sanatkar, toplumun takdir ettiği ve kabul ettiği biri olmalıdır. Nitekim sanatkar o kişidir.

Sanatkar El Öpmez Sanatkarın Eli Öpülür Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Azime dedi ki:

    Sanatkar el öpmez sanatkarın eli öpülür çünkü Atatürk’ün de dediği gibi sanat bir toplumun damarıdır. Bunu bu yazıda çok duygulu bir şekilde açıklamışsınız.

Yorum Yaz