Ridaniye Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda ridaniye savaşı kimler arasında yapılmıştır tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, Balkanlardan sonra İstanbul’un fethinin ardından Anadolu üzerinde birlik tesis etmek için uğraşmıştır. Anadolu’da fetihlerin yapılmasının ardından doğudaki devletlerin tehdidiyle karşılaşılmıştır.

Yavuz Sultan Selim döneminde Mercidabık savaşı ile birlikte Mısır sınırlarına ulaşan Osmanlı Devleti, Suriye, Filistin ve Lübnan’ı almıştır. Savaşın ardından Mısır’ın başına geçen Tumanbay barışı kabul etmemiştir. Birkaç ölüme sebep olunca Yavuz Sultan Selim, bir sefer daha yapmıştır.

Ridaniye Savaşı,

22 Ocak 1517 yılında Osmanlı Devleti ile kadim Mısır’a hakim Memluk Devleti arasında gerçekleşmiştir. Yavuz Sultan Selim Sina Çölü’nü 13 günde geçerek o güne kadar yapılmamış bir şey başarmıştır. Memluk Devleti tarihe karışmıştır. Kutsal Emanetler, İstanbul’a taşınmıştır. Mısır, Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçmiştir. Baharat Yolu Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde olmuştur.

3 yorum

  1. Ridaniye savaşı tarihi genel anlamda bu başlık altında çok güzel bir şekilde özetlenmiş. Konu anlatım ödevim vardı bu konuya çalıştım sanırım anladım ve sınıfta da anlaşılır bir şekilde anlatabilirim umarım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.