Richard Arkwright Kimdir

Richard Arkwright Hayatı, Richard Arkwright Kimdir

Sir Richard Arkwright (Doğum tarihi 23 Aralık 1732, Preston, Lancashire – Ölüm tarihi 3 Ağustos 1792, Cromford, Derbyshire, İngiltere), dokuma sanayicisi ve mucit. İcatlarının yanı sıra, mekanik güçle çalışan makinelerin kullanımını ve fabrika çalışma sistemini yaygınlaştırarak sanayinin gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur.

richard-arkwright1764’ten başlayarak iplik eğirme makine­leri üzerinde çalışmaya koyuldu. James Hargreaves’in 1767’de geliştirdiği “Jenny” çıkrığında eğrilen iplik yeterince sağlam değildi ve yalnızca atkı olarak kullanılabili­yordu. Arkwright ise 1769’da patentini aldığı ve su gücüyle çalıştığı için su tezgâhı/ adı verilen ilk eğirme makinesinde daha sağlam ve çözgüye elverişli pamuk iplikleri üretmeyi başardı. Daha sonra, birkaç or­takla birlikte Nottingham’da ve Cromford’ da fabrikalar kurdu. Birkaç yıl içinde, eğirmeden taramaya kadar dokuma üreti­minin tüm işlemlerini gerçekleştiren maki­nelerle donatılmış bir dizi fabrikayı yönetir duruma geldi. 1773’te yalnızca pamuk ipli­ğiyle dokunmuş basma bezi (daha önce çözgü olarak keten kullanılırdı) üretmeye başladı. Böylece pamuklu kumaş üretimini İngiltere’nin kuzey bölgelerindeki en önem­li sanayi dalı durumuna getirdi.

1775’te aldığı oldukça kapsamlı patentinin daha sonra iptal edilmesine karşın dokuma sanayisindeki egemen konumunu korumayı başaran Arkwright, 1782’te 200 bin sterlin­lik bir sermayenin ve 5 bin işçinin çalıştığı birçok fabrikanın sahibi durumuna geldi. Başkalarının düşüncelerinden yararlanmak­la birlikte, makine yapımcılığı ve işletmecili­ği konusunda yeteneklerini herkese kanıtla­yarak 1786’da “sir” unvanı aldı.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.