Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Richard Arkwright Kimdir

Richard Arkwright Hayatı, Richard Arkwright Kimdir

Sir Richard Arkwright (Doğum tarihi 23 Aralık 1732, Preston, Lancashire – Ölüm tarihi 3 Ağustos 1792, Cromford, Derbyshire, İngiltere), dokuma sanayicisi ve mucit. İcatlarının yanı sıra, mekanik güçle çalışan makinelerin kullanımını ve fabrika çalışma sistemini yaygınlaştırarak sanayinin gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur.

richard-arkwright1764’ten başlayarak iplik eğirme makine­leri üzerinde çalışmaya koyuldu. James Hargreaves’in 1767’de geliştirdiği “Jenny” çıkrığında eğrilen iplik yeterince sağlam değildi ve yalnızca atkı olarak kullanılabili­yordu. Arkwright ise 1769’da patentini aldığı ve su gücüyle çalıştığı için su tezgâhı/ adı verilen ilk eğirme makinesinde daha sağlam ve çözgüye elverişli pamuk iplikleri üretmeyi başardı. Daha sonra, birkaç or­takla birlikte Nottingham’da ve Cromford’ da fabrikalar kurdu. Birkaç yıl içinde, eğirmeden taramaya kadar dokuma üreti­minin tüm işlemlerini gerçekleştiren maki­nelerle donatılmış bir dizi fabrikayı yönetir duruma geldi. 1773’te yalnızca pamuk ipli­ğiyle dokunmuş basma bezi (daha önce çözgü olarak keten kullanılırdı) üretmeye başladı. Böylece pamuklu kumaş üretimini İngiltere’nin kuzey bölgelerindeki en önem­li sanayi dalı durumuna getirdi.

1775’te aldığı oldukça kapsamlı patentinin daha sonra iptal edilmesine karşın dokuma sanayisindeki egemen konumunu korumayı başaran Arkwright, 1782’te 200 bin sterlin­lik bir sermayenin ve 5 bin işçinin çalıştığı birçok fabrikanın sahibi durumuna geldi. Başkalarının düşüncelerinden yararlanmak­la birlikte, makine yapımcılığı ve işletmecili­ği konusunda yeteneklerini herkese kanıtla­yarak 1786’da “sir” unvanı aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz