Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Reform Ve Rönesans Nedir İlk Nerede Başlamıştır?

Bu yazımızda reform ve rönesans nedir ilk nerede başlamıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünyada Ortaçağ 500 – 1500 yılları arasında sürmüştür. Ortaçağda Doğu yükselişteyken Batı alçalma yaşıyordu. Doğuda dini, siyasi, idari, iktisadi, hukuki ve askeri gelişmeler hızla insanların lehine dönerken, batıda hurafeler, zulümler kol geziyordu.

Ortaçağ batı blokunda 16. ve 17. yüzyıllarda doğuda Osmanlı Devleti’nin ticari yolları ele geçirmesi ve bir medeniyet inşa etmesiyle arayış başlamıştır.

Coğrafi Keşifler, Reform ve Rönesans bu hengamede ortaya çıkmıştır. Coğrafi Keşifler, Portekiz ve İspanya öncülüğünde başlamıştır.

Reform, Almanya’da gerçekleşmiştir. Dine karşı bir başkaldırı ve özgürlük hareketi olarak yorumlanır. Rönesans ise İtalya’da gerçekleşmiştir. Bilim, sanat ve edebiyat alanlarında devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmıştır. Avrupa, Ortaçağ’dan çıkıp Aydınlanma Çağı’na girmiştir. Dünya dengeleri değişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aslışah dedi ki:

    Reform ve Rönesans nerede başladı bilmiyordum bu yazı çok muhteşem olmuş. Hem Reformun hem de Rönesansın nerede başladığı açık ve açıklamalı bir şekilde anlatılmış.

Yorum Yaz