Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Radyo Ne Zaman İcat Edildi?

Bu yazımızda radyo ne zaman icat edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Radyonun icadı, telefon ve telgrafın icadıyla hızlanmıştır. Telefon ve telgraf, radyonun icat edilmesini kolaylaştırmıştır. Maxwell isimli İngiliz bilimci radyo dalgalarını keşfetmiştir 1860 yılında yaptığı bu keşifle radyonun icat edilmesini kolaylaştırmıştır.

Maxwell teorisini, pratiğe geçiren isim Hertz’dir. Hertz radyo dalgalarının hareketini, dalga boylarını, frekanslarını ortaya koyarak radyo dalgalarının varlığını ispatlamıştır.

Maxwell ve Hertz’in yaptığı çalışmalar ışığında Marconi isimli İtalyan bilgin radyo cihazını icat etmiştir. 1895 yılında icat edilen radyo cihazı, radyoaktif dalgalar sayesinde uzun mesafelere ulaşmakta ve yayınlar gerçekleştirmekteydi.

İlk defa 1923 yılında denizden karaya doğru haberleşmek için kullanılmıştır. Bu tarihten sonra gelişimini sürdürerek en önemli kitle iletişim araçları arasında yer almıştır. Radyo, günümüzde etkisi azalsa da hala kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tahsin dedi ki:

    Ödevi bitti teşekkürler. “Bir gün nasıl olduysa TRT’yi denk getirdik. Bir daha bulamayız diye radyonun düğmesini tutkalla yapıştırdık. Sonra bizim radyo icat oldu.

    1. zeynep dedi ki:

      çok güzel olmuş ellerinize sağlık

Yorum Yaz