Preveze Deniz Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda preveze deniz savaşı kimler arasında olmuştur tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, karalar üzerinde Anadolu ve Balkanlar üzerinde etkili olmaktayken Asya, Afrika ve Avrupa karalarına yayılmaya devam etmiştir. 16. yüzyılda devlet sınırları karalar üzerinde ve denizler üzerinde iyice genişlemiştir.

Osmanlı Devleti’nde kara savaşları kadar deniz savaşları da önemlidir. Denizler hakimiyetinin Osmanlı Devleti’nde olması önemli ticari yol ve limanlarında Osmanlı’nın elinde olması demekti.

Preveze Deniz Savaşı,

27 Eylül 1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Devleti’nin donanması ile Andrea Doria komutasındaki Haçlı ordusu arasında Adriyatik açıklarında Preveze Kalesi’nde gerçekleşmiştir.

Bu savaş sonucunda Osmanlı Devleti denizler üzerindeki siyasi, hukuki ve politik üstünlüğünü kanıtlamıştır. Akdeniz, Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçmiştir. Osmanlı Devleti, denizler üzerinde de varlığını sürdürmüştür.

1 yorum

  1. Preveze deniz savaşı önemi konusu diğer sitelere göre bu sitede çok güzel anlatılmış. Performans ödevi sorumu bu yazınızla yaptım resmen ödevimi kurtardınız size bir teşekkür borçluyum :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.