Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Preveze Deniz Savaşı Hakkında Bilgi

1387875409_49_514Osmanlı Devleti bağımsızlıklarını hem karada hem de denizde kazanabilmek için tarih boyunca bir çok mücadele içine girmişlerdir ve bu doğrultuda da bir çok savaşlar yapmışlardır. Bu savaşlar sonucunda kimi zaman galip olan Osmanlı devleti büyük zaferler elde ederken kimi zamanda mağlubiyet ile karşı karşıya kalmıştır.

Osmanlı devletinin galip olarak büyük bir zafer elde ettiği savaşlardan birisi de Preveze deniz savaşıdır. Bu yazımızda sizlere Preveze deniz savaşı hakkında bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’de güç ve hakimiyet sahibi olması ve Barbaros Hayrettin Paşa’nın Venedik adalarının önemli bir bölümünü ele geçirip Korfu’yu kuşatması Venedik ile birlikte Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken’in çıkarlarını da engellemiştir. Tam bu sırada Osmanlı Devleti tahtında Kanuni Sultan Süleyman bulunuyordu.

Osmanlı Devletinin Akdeniz bölgesinde hakimiyet kurması üzerine Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz bir araya gelerek Andrea Doria komutasında Haçlı donanması meydana getirilmiştir. Bu dönem içinde Andrea Doria Şarlken’ hizmet etmekteydi.

602 gemiden meydana gelen Haçlı donanmasına karşılık ise Barbaros Hayrettin Paşa’nın emrinde bulunan 122 gemiden meydana gelen Osmanlı ordusu oluşturulmuştur.

Osmanlı Devleti donanması Preveze deniz savaşı sırasında Y biçiminde konumlanmıştır. Barbaros Hayrettin Paşa donanmanın merkezinde bulunurken; donanmanın sol kanadında Seydi Ali Reis, sağ kanadında ise Salih Reis komut vermiştir.

Preveze Deniz Savaşının Sonuçları:

  • Bu savaş sonucunda Osmanlı donanması galip olarak büyük bir zafer elde etmiştir ve bu zafer ile Akdeniz Türk gölü haline gelmiştir.
  • Suriye ve Mısır deniz yolu güvenliği sağlanmıştır.
  • Mora ve Dalmaçya kıyılarında bulunan bazı adalar Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır.

Her sene 28 Eylül günü Denicilik günü olarak kutlanmaktadır.

Preveze Deniz Savaşı Hakkında Kısa Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bade dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Preveze Deniz Savaşı Hakkında Bilgi mükemmel ötesi olmuş, Ben Bayburt il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz