Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Atların Bakımı

at-anm5v7ldTürk geleneğinde atlar en önemli hayvanların başında gelmektedir. Çünkü eski Türkler göçebe yaşam tarzını benimsemişlerdir. Eski Türklerde atların bu kadar önemli olmasının nedeni ise savaşçı bir toplum olan Türklerin tabir-i caizse at üzerinde yaşamalarıdır. Türkler o dönemlerde at üzerinde savaşıp at üzerined bir yerden bir yere gidiyorlardı bu nedenle de at geçmişten bu yana büyük önem teşkil etmektedir.

Atların başları oldukça küçük ve kulakları kısadır. Ayrıca atların yeleleri ve uzun kıllardan meydana gelen kuyrukları vardır. Atların yaşama süresi 40 ile 60 sene arasında farklılık göstermektedir. İnsanlara ve özellikle de sahiplerine karşı büyük bir sadakat duygusu besleyen atlar oldukça yetenekli hayvanlardır. Yetenekleri dolayısıyla da özellikle eski Türkler zamanında insanların savaşlarda sağ kolları olmuştur.

Atların bedenleri her ne kadar büyük olsa da mideleri oldukça küçüktür. Bu da atların beslenmesi konusunda önemli bir etkendir. Mideleri küçük olan atlara sık sık yem verilmesi gerekmektedir. Tabi ki atlara verilen yemlerin aralıkları da belirli zamanlarda olmalıdır. Ayrıca atlar su ve kuru ot ile beslenmektedirler.

Peki atların bulunduğu yere ne denir? Atlar; yabani atlar ve evcil atlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Vahşi atlar genel olarak Avusturalya, Asya ve Amerika’da geniş bozkırlarda barınırlar. Evcil atlar ise haralarda yetiştirilmektedir. Genel oalrak atların barındığı yere “Tavla” adı verilir. Tavlalar ise; açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Atların çoğalması yani gebelik süreleri ise 11 ay sürmektedir. Diğer memeli canlılar gibi atlar da üreme hücreleri ile çoğalmaktadır. Fakat atlar diğer canlılara göre yavrularını daha kısa süre beslerler.

Atların Bakımı Hakkındaki yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    ben fazlasıyla beğendim işime yaradı bu yazı ellerinize sağlık.

Yorum Yaz