Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Plüviyometre Nedir Kısaca

Bu yazımızda plüviyometre nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tabiatta birçok döngü bulunur. Bunlardan biri de su döngüsüdür. Su döngüsü sayesinde canlılık faaliyetleri devam eder. Su buharı atmosferin stratosfer tabakasında bulunur.

Su buharının atmosferde yükselerek yoğunlaşıp, yeryüzüne sıvı ya da kristal şeklinde dönmesine yağış denir. Yağış ölçülebilir.

Plüviyometre, yağışölçer olarak görev yapar. Atmosferden, yeryüzüne düşen yağışı doğrudan ölçen alete plüviyometre denir. Plüviyograf, yağış rejiminin doğrudan kaydeder.

Su toplama kabında toplanan yağış, ölçülür. Yağış milimetre cinsinden ölçülür. Yeryüzünün belli birimdeki alanına düşen yağış milimetre cinsinden hesaplanarak ortaya çıkar.

Yağışların gerçekleşmesi, su döngüsünün de devam etmesini sağlar. Su döngüsü devam ettikçe, canlılık faaliyetleri de devam eder. Böylece doğal denge korunur. Yeryüzü suları sıcaklık, basınç etkileriyle yağış oluşturacak düzeye gelir ve yağışlar gerçekleşir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bersu dedi ki:

    Pluviyometre nedir kısaca çok güzel açıklamışsınız ve anlatmışsınız. Benim için anlaşılması zor bir konuydu ama basit bir şekilde anlatıldığı için anladım teşekkür ederim.

Yorum Yaz