Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Pili Kim Buldu İcat Etti Kısaca

Bu yazımızda pili kim buldu icat etti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriğin depolanması ve iletimi konusunda keşifler ve icatlar 19. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Fakat yüzyılın başlarında da elektrik alanında birçok icatlar ve keşifler yapılmıştır. Galvani simli bilim insanı metal çubukta depolanmış statik elektrikle canlılar üzerinde deneyler yapmıştır.

Galvani, elektriğin kas sistemlerini harekete geçirdiğini bulmuştur. Fakat Volta isimli bilim isanı bunu, kas yapılarında iyonik bileşiklerden kaynaklandığını ileri sürmüştür. Bu mantıkla tuzlu su üzerinde çalışarak elektrik geçişini ve depolanmasını gözlemlemiştir.

1801 yılında ilk defa bu şekilde bir Volta Pili icat etmiştir. Volta 1827 yılında ölmüştür. Elektrik akımına onun adı volt olarak verilmiştir. Tarihteki ilk pil düzeneği bu şekilde iyonik yapılı bileşikler sayesinde elde edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Hic begenmedim

 2. PATATES dedi ki:

  teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, pilin icadı kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 3. sevgi dedi ki:

  Pili İcat Etti gerçekten yararlı buluş, yoksa oyuncaklar çalışmazdı.

 4. yasemin dedi ki:

  Pili icat eden kimse büyük iş başarmış. Ama bitmeyen şarj da yapsınlar. Pil gücüm bile azalıyor benim gücüm nasıl azalmasın ki.

Yorum Yaz