Pil Yatağının Görevi Nedir?

Bu yazımızda pil yatağının görevi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günlük hayatımızda her alanda elektrik enerjisine, hareket enerjisine ve potansiyel enerjiye ihtiyaç duyarız. Ayrıca vücudumuzda da her an kimyasal enerji üretilmektedir. Enerji hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

 

Sosyal hayatımızda özellikle mekanik cihazların kullanımında pillerden yararlanırız. Piller, kimyasal enerjiden elektrik enerjisi ya da hareket enerjisi üreten yapılardır. Pillerden faydalanmak için pil yatakları oluşturulmuştur.

Pilin kutupları arasında bir akımın meydana gelerek enerji üretiminin başlamasını sağlayan yapıya da pil yatağı denmektedir. Pil yatağında bulunan bir pil, enerji üretiyor demektir. Bu durumda pil yatağı, pilin enerji üretiminin faal duruma geçmesi için bir araçtır.

Saatlerde, oyuncaklarda, bilgisayarlarda, telefonlarda, kumandalarda pilleri kullanırız. Mutlaka her pilin bir yatağı bulunur.

1 yorum

  1. Pil yatağının görevi hem kısa hem de bilgi eksikliği olmadan çok güzel anlatılmış. Ayrıca sorunun cevabını vurgulu bir şekilde yazmanız cevabı aramadan bulmama yardımcı oldu sağ olun :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.