Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Peygamberimizin İbadetlerine Devamlılığı Konusunda Hayatından Örnekler Veriniz

Bu yazımızda peygamberimizin ibadetlerine devamlılığı konusunda hayatından örnekler veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), İslam peygamberi olarak ibadetlerin emredilmeye başladığı andan itibaren en çok ibadet eden insandır. Peygamber olması sebebiyle, ibadetlerini asla aksatmamıştır. Zira böyle bir şeyin düşünülmesi bile edebe mugayirdir.

Peygamber (a.s.), Allah’ın en sevdiği ibadetin az da olsa sürekli olanı olduğunu söylemiştir.

Peygamber (a.s.)’ın hayatından ibadet örnekleri şu şekildedir:

Namaz:

Ayakları şişene kadar namaz kılardı. Teheccüt namazı O’na farz kılınmıştı. Gazalarda savaşmayan gruplar namaz kılarken, diğerleri namaza devam etmiştir. Namaz için gözümün nuru demiştir.

Oruç:

Nafile oruçlar tutardı. Pazartesi Perşembe oruçlarını aksatmazdı. Recep, Şaban aylarında da neredeyse Ramazan kadar oruç tutardı. İbadette aşırıya giden ashabını insan olmanın gerekliliklerini yerine getirme konusunda uyarmıştır.

Zekat – Sadaka – Kurban:

Peygamber (a.s.), evine gelen her şeyi dağıtırdı. Kestiği kurbanların hepsinin dağıtılmasını isterdi. Sadaka verir ve manevi sadakanın da insanlara iyi davranmak olduğunu söylerdi. Zekat konusunda çok hassastı. Bu konuda kendisiyle pazarlık yapıp Müslüman olmak isteyenlere taviz vermemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz