Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Peygamberimizi Seviyorum Çünkü Kompozisyon

Bu yazımızda peygamberimizi seviyorum çünkü kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.), bir yetim olarak dünyaya gelmiştir. Ardından öksüz kalmıştır. Bir toplumda düşülebilecek en alt seviyeye düşmüştür. Akrabalarından başka hiç kimsesi kalmamıştır. Ailesiz olarak amcalarıyla büyümüştür.

 

Peygamber (a.s.)’ın şahsiyeti, dünya görüşü, bakış açısı ve ufuk derinliği amcalarının yanında geçirdiği zaman nispetinde iyiyi, doğruyu, güzeli, adaleti arama, bulma, sağlama, koruma şeklinde geçmiştir. Bunu O’na sonradan düşman olan amcaları da dile getirmiştir. O, peygamber olmadan önce güvenilir bir kişi olarak ilan edilmiştir.

Allah, bir safahat şeklinde O’nu peygamberliğe hazırlamıştır. Bir toplumda ailesi tek başına bir birey olarak yaşarken, okur – yazar olmaması beraberinde 40 yaşında peygamber olarak, ilk vahyi Hira Mağarası’nda alıp, Mekke’de İslam’ı tebliğ etmeye başlamıştır.

Şahsiyeti, hüviyetiyle birleşip, vahiyle yıkanınca, sünneti de bu nispetle ortaya çıkmıştır. Sözlerinin güvenilirliği, şahsiyetinin dürüstlüğü, o dönemin insanlarının anlamakta güçlük çektiği mevzularda bile O’nu yalnız bırakmayan kişiler tarafından da doğrulanmıştır.

Peygamber (a.s.), bütün bu şahsiyet ve hüviyetiyle birlikte zulümle mücadele etmiş ve cehalete mağlup etmeye çalışmıştır. Bu minvalde, kendisinin ve ashabının gördüğü zararlar, çektiği zulümler, katlandığı işkenceler O’nun direnişini yıldırmamıştır. O’nu öldürmeye gelen O’nda dirilmiştir.

Peygamber (a.s.), İslam prensipleriyle adalet, merhamet, hürriyet, kardeşlik, vicdan, hoşgörü gibi insani kavramları barış yolu ve diliyle tesis etmiştir. Peygamber (a.s.)’ın yaptığı bütün savaşlar savunma amaçlıdır. Bunu savaşırken bile Müslüman olan insanlardan bilmekteyiz.

Bu nedenlerle Peygamber (a.s.), özellikle Müslümanların gönlünde en büyük lider, önder, olarak bir örnek teşkil etmektedir. Peygamber sevgimiz de buradan kaynaklanmaktadır.

Peygamberimizi Seviyorum Çünkü Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülüm dedi ki:

    Peygamberimizi seviyorum çünkü konulu bir kompozisyon ödevim vardı ve bu yazı sayesinde çok güzel bir kompozisyon ödevi hazırladım öğretmenim çok beğenecek.

Yorum Yaz