Peygamberimiz Hz. Muhammedin Eşleri Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Peygamberimiz Hz. Muhammed’in eşleri hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Yetim olarak doğmuş ve dünyaya geldikten sonra öksüz kalmıştır. Amcasıyla yaşamaya başlayıp ticaret yapmıştır. Bütün Mekke’de Muhammedül Emin olarak tanınmıştı. Dürüst ve güvenilir olarak insanların gönlünde taht kurmuştur.

Peygamber (a.s.), çobanlık yapmış ve ticaretle uğraşmıştır. 25 yaşında ilk evliliğini yapmıştır. Peygamber (a.s.)’ın ilk evliliği Hazreti Hatice (r. anha) ile olmuştur. Hazreti Hatice, zengin bir hanımdır. Peygamber (a.s.) ile uzun bir evlilik yapmıştır. Altı çocukları olmuştur. Peygamber (a.s.)’a ilk iman eden kişiler arasında bulunmaktadır.

Sevde (r. anha) annemiz, kimsesiz kalan ilk Müslüman kadınlardan biri olarak Peygamber (a.s.)’ın himaye evliliklerinden biri olmuştur. Hatice validemiz vefat ettikten beş yıl sonra bu evlilik gerçekleşmiştir.

Ayşe (r.anha) annemiz, Peygamber (a.s.)’a ilk iman edenlerden biri olan Ebubekir (r.a.)’ın birinci kızıdır. Evlendiğinde 18 yaşındaydı. Peygamber (a.s.)’dan birçok hadis rivayet etmiştir.

Hafsa (r.anha), Hazreti Ömer (r.a.)’ın kızıdır. Kocası Bedir Savaşı’nda vefat eden dul bir kadın olarak Peygamber (a.s.) ile evlenmiştir. Peygamber (a.s.), Hazreti Ömer’in derdi ile dertlendiği için onunla evlenmiştir.

Zeynep (r.anha) annemiz ile Hafsa annemizden sonra evlenmiştir. Kocası savaşta şehit düşen bir annemiz olarak evlendiğinde yaşı altmışlardaydı.

Ümmü Seleme (r.anha) ilk Müslüman kadınlardan olup Habeşistan’a hicret eden kafile içinde bulunan bir annemizdir. Peygamber (a.s.)’ın altın evliliğidir.

Ümmü Habibe (r.anha), Ebu Süfyan’ın kızıdır. Ebu Süfyan, uzun süre İslam düşmanlığı yaparak İslam ve peygambere karşı çıkmış, Mekke’nin fethinden sonra Müslüman olmuştur.

Cüveyriye (r.anha), savaş sonrası Peygamber (a.s.) ile evlenmiştir. Siyasi gayeler güden bir evlilik olmuştur. Safiye, Mariye, Meymune ve Zeynep binti Cahş (r. anhüma) ile de evlilikler yapmıştır. Mariye ile olan evliliğinde İbrahim doğmuş ve iki yaşında vefat etmiştir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Eşleri Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.