Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2018

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Ailesi ve Çocukları Hakkında Bilgi

Bu yazımızda peygamberimiz Hz. Muhammed’in ailesi ve çocukları hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Yetim olarak dünyaya gelmiş ve daha sonra öksüz kalarak amcasıyla birlikte yaşamaya başlamıştır. Okuma ve yazması yoktur. Ticaretle uğraşmıştır. Amcasının ve bütün Mekke halkının da güvenini kazanmıştır. Muhammedül Emin olarak tanınmıştır.

Peygamber (a.s.), nübüvvetten öce 25 yaşlarındayken 40 yaşındaki Hazreti Hatice annemiz ile evlenmiştir. Peygamber (a.s.)’ın ilk evliliği olarak tek eşli bir şekilde Hazreti Hatice annemiz vefat edene kadar da devam etmiştir. Peygamberlik evliyken gelmiştir. Bu nedenle Hazreti Hatice annemiz ilk iman edenlerdendir.

Peygamber (a.s.) ile Hazreti Hatice validemizin evliliğinden altı çocuk dünyaya gelmiştir. Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatma ve Kasım Hatice validemizden olan çocuklarıdır. Kasım’ın doğmasıyla Ebul Kasım künyesini almıştır. Kasım, Peygamber (a.s.) hayattayken vefat etmiştir. Kızları önemli evlilikler yapmıştır. Hazreti Ali ile Hazreti Fatma evlenmiştir. Bu evlilikten Hasan ve Hüseyin adında Peygamber (a.s.)’ın torunları olmuştur.

Peygamber (a.s.)’ın 55 yaşındayken Mariya isimli Mısırlı bir kadınla yaptığı evlilikten İbrahim adında çocukları olmuştur. Fakat, İbrahim henüz iki yaşındayken dünyaya veda etmiştir. Peygamber (a.s.)’ın erkek çocukları o dünyadayken vefat etmiştir. Sadece erkek torunları kalmıştır. Peygamber (a.s.) don iki evlilik yapmıştır. Kimi siyasi kimi himaye evlilikleridir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Ailesi ve Çocukları Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz