Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Peygamberimiz Hangi Sporları Yapmayı Tavsiye Etmiştir

islamdasporİslam dininde Müslümanlar bir çok spor alanına yöneltilmiştir. Bunun temel nedeni ise; Müslümanların ibadetlerine daha sıkı sarılmasını, Müslümanların güçlü olmasını ve Müslümanların İslam topraklarını daha kolay bir şekilde savunmasını ve korumasını kolaylaştırmaktır.

Peygamber Efendimiz yaşadığı süre boyunca sporla yakından ilgilenmiştir ve Müslümanları da her zaman spora teşvik etmiştir.

Peygamberimizin Yaptığı Sporlar:

ATICILIK: Müslümanların tarih boyunca en fazla uğraştığı ve ilgi gösterdiği spor alanıdır. Çünkü İslam topraklarını koruyan Müslümanlar düşmanlara ok atışları ile karşılık vermişlerdir bu nedenle de bu spora daha fazla ilgi göstermişlerdir.

BİNİCİLİK: Peygamber efendimizin döneminde özellikle at hipodromları bulunmamaktaydı. Ancak halk sık sık düzenlenen at yarışlarına katılırdı. Peygamber Efendimiz zamanında koşu amacı ile ve diğer amaçlar ile olmak üzere iki çeşit at yetiştiriciliği yapılmıştır.

GÜREŞ: Güreş sporu İslam dininde oldukça yaygın bir spordu. Delikanlı yaşına gelen gençler Peygamber Efendimize seferlere katılabilecek güce sahip olduklarını göstermek için güreşlere katılırlardı ve Peygamber Efendimizin önünde güreşe tutuşurlardı.

KOŞU: Diğer spor alanlarının yanı sıra Hz. Muhammed koşuya da önem vermiştir. Erkekler kendi aralarında koşu yarışmaları düzenlemiştir ve bu faaliyetlerin içinde Hz. Muhammed de yer almıştır.

YÜZME: Peygamber Efendimiz yüzmeyi çocuk yaşlarında annesi ile birlikte gittiği Medine’de öğrenmiştir. Hz. Muhammed Müslümanlara yüzme sporunu da tavsiye etmiştir ve her seferinde bir babanın çocuğuna öğretmesi gereken okuma-yazmanın yanından en önemli şeylerden birisinin yüzme olduğunu vurgulamıştır.

Bu spor dallarının yanı sıra Mekke’liler “Kürre” adı verilen ayak sporu yaparlardı ve bu sporu kalabalık gruplar halinde izlemek için toplanırlardı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed bu sporu da yasaklamamıştır.

Peygamberimiz Hangi Spor Dalları İle Yakından İlgilenmiştir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz