Petrol ve Doğalgaz Nasıl Oluşur?
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Petrol ve Doğalgaz Nasıl Oluşur?

Aşağıda petrol ve doğalgaz nasıl oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Enerji kaynakları doğal olarak meydana geldiği gibi yapay olarak da elde edilmektedir. Fosil yakıtlar olarak bilinen yakıtlar yer altı kaynakları olarak bilinmektedir. Özellikle petrol ve doğalgaz yer altında bulunan ve en çok kullanılan fosil yakıtlardandır.

Fosil yakıtlar çevreye zarar veren yakıtlardır. Doğru bir şekilde ayrıştırılması ve kullanılması gerekir. Karbon elementinin farklılaşması sonucunda meydana gelen fosil yakıtlar yandığından karbonmonoksit gazının oluşmasına neden olur. Karbonmonoksit çevreye zarar veren bir bileşiktir. Canlıları zehirlediği için nesil sağlığını ve hayatını tehdit etmektedir.

Petrol ve doğalgaz yataklar halinde yer altında bulunmaktadır. Yanıcı olmaları nedeniyle yakıt olarak kullanılmaktadır. Petrol ve doğalgaz işlenmekte ve endüstriyel olarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Petrol ve doğalgaz yer altında uzun yıllar bekleyen canlı kalıntılarının çözünmesiyle ve fosil hale gelmesiyle meydana gelmektedir. ,Yeraltı katmanlarından kilometrelerce derinlerden çıkarılmaktadır. Petrol ve doğalgaz olarak dünya rezervleri ortadoğu körfezinde yer almaktadır. Neredeyse %80 civarında petrol ve doğalgaz rezervi bulunmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan enerji kaynaklarından olarak petrol ve doğalgaz evlerde, iş yerlerinde, okullarda, ulaşımda, sanayide kullanılmaktadır.Petrol ve doğalgaz en değerli enerji kaynaklarındandır. Fakat fosil yakıt olmaları çevreye zarar vermelerine neden olmaktadır. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına geçilmesi gerekmektedir.

Petrol ve Doğalgaz Nasıl Oluşur Hakkında  Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hava dedi ki:

    Petrol da doğalgaz da bulunduğun bölgenin yer altı zenginliği ile alakalıdır. Tükenebilir enerji kaynağı olarak bilinir. Daha çok Orta Doğu denilen bölgede bolca bulunur.

Yorum Yaz