Peter Carl Fabergé Kimdir – Neyi İcat Etti

Bugün yani 30 Mayıs 2012 Peter Carl Fabergé ‘nin 166. doğum günü. Google özel olarak Peter Carl Fabergé için bir logo hazırladı. Bizler de ziyaretçilerimize Peter Carl Fabergé kimdir , Peter Carl Fabergé hayatı hakkında bilgiler aktaralım istedik.

Peter Carl FabergéPeter Carl Fabergé Hakkında Bilgiler : Dr. Carl Gustavovich Fabergé ( 1846 – 1920 ) .Yılları Arasında yaşamış Robert Peter Carl Fabergé  Fransız doğumlu Rus mücevher tasarımcısı.  St. Petersburg’ta doğan Carl Faberge tasarımcı Gustav Fabergé ve Danimarkalı karısı Charlotte Jungstedt’in oğludur.

Carl Gustavovich Fabergé ; Bilinen en iyi eserlerinin başında meşhur Faberge Yumurtaları gelmektedir.

Genç Faberge eğitimine 1860 yılında St. Petersburg’ta bir Alman okulu olan St. Anne’s Gymnasiumunda başladı. Carl eğitim gezisine çıktıktan sonra, 1864’te St. Petersburg’a döndü ve babasının yanında işe başladı..

Eokulegitim.com sayfamızda bugün Peter Carl Fabergé kimdir ve Google’ın özel bir logo ile hatırlattığı Peter Carl Faberge kendisi hakkında bilgi edindik. Konu Hakkında Bilgi , Peter Carl Fabergé Kimdir Bilgiler

Faberge Eggs, asıl adı Karl Gustavoviç Fabergedir. Doğum tarihi 18 Mayıs 1846, Peters Rus Çarlığı – ölümü. 1920, Lozan, İsviçre), Dekoratif sanatlarda Batı dünyasının yetiştirdiği en önemli kuyumcu ve tasanmcılardan biridir.

Bir  Huguenot ailesinden gelen Faberge, Almanya, italya, Fransa ve ingiltere’de öğrenim gördü. 1842′de artık Petersburg’da iş bir kuyumcu olan babası bir yandan da değerli dekoratif eşya alım satımıyla uğraşıyordu. Peter Cari 1870′te aile işini devralarak bu geleneği sürdürdü. Çok geçmeden üretmeye başladığı dekoratif eşya ile 1882 ‘de Moskova’da açılan Tüm Rusya sergisine katıldı. Ünü hızla yurt dışında da yayıldı. Başta çarlık ailesi olmak üzere Avrupa’nın bütün krallık aileleri tarafından korundu.

Peter Carl Fabergé's 166th birthday

Faberge, oğullarının ve başta İsveçli François Berbaum olmak üzere ortaklarının katkılarıyla altın ve gümüş gibi metallerden malatik, yeşim ve lapis lazuli gibi değerli ve yarı değerli taşlardan eşya yapmakta ustalaşmış yetkin bir tasarımcı olarak ünlendi.Tek parçalar olarak tasarlanıp üretilen alışılagelmiş mücevher biçimlerini terk ederek yepyeni, fantezi ürünü nesneler yarattı, Yapıtlarını büyük bölümünde XVI. Louis li Fransız dekoratif sanatlarından esinlendi. Kısa sürede Moskova, Kiev ve Londra’da Faberge’nin denetiminde bağımsız  atölyeler açıldı. Yanında çalışan zanaatçılar arasında  Michael Perchin özellikle yetenekli bir ustaydı.

Faberrge’nin atölyesi kısa zamanda zarif ve üstün  nitelikli yapıtlarıyla ün yaptı. Çiçekler  insan ve hayvan bibloları, özellikle de  imparatorlar için yapılan ve Rusya’da olduğu kadar öbür Avrupa ve Asya saraylarında çok tutulan Paskalya yumurtalarıyla tanındı. İlk Paskalya yumurtasını Çar III. Aleksandr 1884′te çariçe için ısmarlamıştı.III Aleksandr’ın yerine tahta geçen II. Nikolay da bu geleneği sürdürdü. Faberge atölyelerinde 1917 Devrimi’ne değin çok zarif ve olağanüstü güzel parçalar yaratıldı, devrimden sonra atölyesi kapatılan Faberge ülkeden ayrıldı.

Peter Carl Faberge kendisi hakkında bilgi edindik. Konu Hakkında Bilgi , Peter Carl Fabergé Kimdir Bilgiler

[pro-player width=’480′ height=’350′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=vNRvnxvbuRA[/pro-player]

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.