Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Paylaşma Ve Yardımlaşmanın Aile Ve Toplum Hayatındaki Önemi Nedir?

Bu yazımızda paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sosyal hayatta birçok ihtiyacımızı karşılamak için çalışırız. Çalıştığımızın karşılığını almak için ayrıca mücadeleler veririz. Kazandıklarımızı biriktirir ya da harcarız. Fakat hayatımız bir ticaret değildir. Hayatımızda bizi biz yapan bazı değerler bulunmaktadır.

İnsanların yalnız başına yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle insanlar evlenir, akraba edinir, çocuk sahibi olur, arkadaş edinir, dostluklar kurar. Toplumsal olarak birlikte yaşamak gerektiği bir ihtiyaç olarak herkesin kabul ettiği bir olgudur.

Bireysel ve toplumsal olarak bazı değerler hayatımızı şekillendirir. Bunların başında da paylaşmak ve yardımlaşmak gelir. Özellikle aileler kurduğumuz zamanlarda bu iki değer daha yoğun bir şekilde hissedilir.

İnsanlar mutluluklarını, üzüntülerini ve her nevi duygu ve düşüncelerini paylaşarak azaltır ya da arttırır. Bu da insanların diğer insanlarla kurduğu ilişkilerle sağlanırken bir sosyal yardımlaşmadır.

Aile ve toplum kavramlarını sosyal kavram içinde değerlendirirsek, sosyal paylaşma ve yardımlaşmanın maddi ve manevi boyutları bulunmaktadır. Maddi boyutları ekonomik yardımlar, sosyal ihtiyaç yardımları gibi yardım alanlarını oluşturur. Manevi paylaşma ve yardımlaşma da mutluluğu, huzuru, barışı, dertleri ve kederleri paylaşmak ve bu konuda yardımlaşmaktır.

Paylaşma ve yardımlaşma aile ve toplum hayatında şu önem sahiptir:

*Aile bağlarını kuvvetlendirir.

*Toplumda sosyal ve ekonomik refahı yükseltir.

*Milli birlik ve beraberliği sağlar.

*Gelenek ve göreneklerin yaşatılmasını sağlar.

*Muhtaç ve mağdur insanların azalmasına neden olur.

Paylaşma Ve Yardımlaşmanın Aile Ve Toplum Hayatındaki Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz