Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Patrici–Plep Arasındaki Sınıf Mücadelesi Sonucu Hazırlanan ve Avrupa Hukukunun Temelini Oluşturan Roma Hukuk Kurallarına Ne Ad Verilir?

Bu yazımızda Patrici – Plep arasındaki sınıf mücadelesi sonucu hazırlanan ve Avrupa hukukunun temelini oluşturan Roma hukuk kurallarına ne ad verilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Patrici, soylular; plep halk demektir. Sınıf mücadelesindeki hukuk arayışları ve anlayışları da ortaya konmuştur. Roma hukuku en kadim hukuk anlayışlarından biridir. Roma hukuku, Avrupa hukukunun da temelini oluşturmuştur. Patrici ve plep olarak soylular ve halk şeklinde bir sınıf mücadelesi gerçekleşmiştir.

Bu sınıf mücadelesindeki sonucu hazırlayan Avrupa hukukunun temellerini oluşturan Roma hukuk kurallarına 12 Levha Kanunları denmektedir. Soylular ve halk arasındaki hukuki mücadele 12 Levha Kanunları’nın oluşmasında, uygulanmasında ve yerleşik hale gelmesinde önemli bir yere sahip olmuştur. Avrupa’da önemli bir kademe aşılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. poyraz dedi ki:

    Roma hukuk kurallarına 12 Levha kuralları dendğini duydum ama Patrici – Plep’in ne olduğunu hiç bilmiyorum açıkcası ilk kez duydum bu terimi…

Yorum Yaz