Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Ozon Tabakası Nedir Kısa Özeti

Bu yazımızda ozon tabakası nedir kısa özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atmosfer çeşitli tabakalardan oluşmaktadır. Bu tabakalar belli kalınlıklarda uzaya kadar ulaşmaktadır. Ozon tabakası da bu tabakalardan biridir. Yeryüzünden yaklaşık 90 kilometre yukarı seviyede bir katmandır.

Ozon tabakası, ozon gazından oluşan bir katmandır. Ozon, üç oksijen atomundan meydana gelir. Şeffaf bir gazdır. Ozon tabakası dünyamızı güneşten gelen morötesi ışınlardan korumaktadır. Morötesi ışınlar zararlı ışınlar olup ölümcüldür.

Dünyamızı koruyan ozon tabakası bazen küresel ısınma gibi çevre sorunlarının ve kirliliklerinin tetiklediği durumlar karşısında incelebilir. Ozon tabakasının incelmesi, morötesi ışınlara dünyanın maruz kalması anlamına gelir.

Ozon tabakasının incelmesi, delinme olarak bilinmektedir. Delinme tabiri yanlıştır. Ozon gazının inceldiği noktalardan ışınlar rahatça geçiş yapabilir. Morötesi ışınlarına karşı bir kalkan olan ozon tabakası bir gaz tabakası olarak hayatidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Bence cok kısa bi yazı olmuş

  2. Belkıs dedi ki:

    Ozon tabakası nedir açıkçası bilgim çok azdı bu yazıyı okudum çalıştım ve artık ozon tabakası hakkında bir çok bilgiye sahibim. Bu da sizin sayenizde teşekkürler.

Yorum Yaz