Özdenetim Nedir Nasıl Kazanılır?

Bu yazımızda özdenetim nedir nasıl kazanılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal ilişkiler kurmak zorunda olan bir varlıktır. İnsanların duygu ve düşüncelerinin davranış boyutunda ele alınması psikolojiyi oluşturur. İnsanın ruh halinin ve manevi dünyasının, maddi hayata yansıması bu şekildedir.

Özdenetim, insanın iç dünyasındaki duygu ve düşüncelerin, davranış olgunluğuna dönüşme aşamasında amaca uygunluk halidir. Özdenetimle, insan kendi fiil ve fikirlerini gözden geçirerek iç gözlem yapabilir.

Özdenetim, zamanla kazanılan bir özelliktir. Bu biraz da tecrübeyle ve sosyal ilişkiler kurmakla ilgilidir. İnsanın iç dünyasını oluşturan ahlaki ve dini kurallardır. Bunlar var oldukça özdenetim kendiliğinden ortaya çıkar ve süreklilik kazanır.

Özdenetimin kazanılmasıyla insan, sosyal hayatına daha olgun ve müreffeh devam edebilir. Böylece barış, huzur ve mutluluk içinde yaşayabilir.

4 yorum

  1. Özdenetim nedir konusu ile ilgili öğretmenimiz performans ödevi verdi. Çok araştırdım ama en sade ve aynı zamanda en fazla faydalı bilgiyi burada buldum. Emeğinize teşekkür ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.