Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Otomobil Ne Zaman İcat Edildi Kim Tarafından?

Aşağıda otomobil ne zaman icat edildi kim tarafından kısaca olarak ele alacağız.

Sanayi inkılabının yaşanması ve madenlerin işlenmeye başlamasının ardından taşıt ve araç ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan önemli gelişmeler yaşanmaya başlamış ve bazı taşıtların maden taşımak için ortaya konması sö konusu olmuştur. Bu bakımdan teknik çalışmalar da hız kazanmıştır.

Thomas Newcomen ve James Watt bu alanda teknik çalışmalar yaparak araçların manuel olarak kullanılmasında etkili olmuşlardır. Otomobil yapma çalışmaları da bu şekilde başlamıştır. Nicholas Cugnot ise bir Fransız bilim insanı olarak ilk kendiliğinden çalışan kara taşıdı icat etmiştir. Arabaya doğru ilk adım atılmıştır.

1789 yılında Oliver Evans, arabayı icat ederek patentini almak için Amerika’ya başvurmuştur. Pedallı bir araç olarak dört tekeri bulunan bu araç yaklaşık olarak yirmi bir ton ağırlığında bulunmaktaydı.

Bundan sonra ise İngiliz bilim insanı olarak Richard Trevithick buharlı makine ile çalışan ilk arabayı yaparak tarihe geçmiştir. 19. yüzyılın başlarında gerçekleşen bu olay sonrasında araba üretimi alanında önemli endüstriyel gelişmeler yaşanmıştır.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra otomobil üretimi alanında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sürekli olarak daha iyisini ortaya koyma ihtiyacını öne çıkarmıştır. Geçmişten günümüze otomobil üretimi devam etmektedir. Birçok devlet kendi aracını kendi yapmakta ya da kullanım haklarını satın almaktadır.

Otomobil Ne Zaman İcat Edildi Kim Tarafından Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. acar dedi ki:

    Otomobilin icadının kim tarafından yapıldığının bir önemi var mı bence yok :) İnsanlığa büyük katkısı olduğu bir gerçek. Otomobil olmasaydı deve sırtında nasıl yolları kat ederdik dimi.

Yorum Yaz