Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Osmanlı Devletinin Çok Uluslu Olmasının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Bu yazımızda Osmanlı Devletinin çok uluslu olmasının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti 14. yüzyılda kurulmuş olan bir beyliktir. Anadolu’nun batısında kendine yer verilen Osmanoğulları Beyliği’nin kuruluşu 1299 veya 1302 olarak bilinmektedir. Osmanlı Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasının ardından başlayan beylikler döneminde kurulmuş ve Anadolu Beylikleri ile savaşmayarak yönünü Bizans’a dönmüştür.

 

Osmanlı Devleti’nin yönünü Bizans’a dönmesi, beyliğin, devlet, devletin, medeniyet olmasını sağlayarak hızla gelişmesine neden olmuştur. Bu şekilde saltanatla yönetilen Osmanlı Devleti bir İslam devletidir. Şeriatla yönetilmiştir.

Osmanlı Devleti iki yüz yıl boyunca devlet, iki yüz yıl boyunca medeniyet olarak dünyada hüküm sürmüştür. Son iki yüz senesi gerileme, dağılma ve çöküş dönemidir. Osmanlı Devleti, üç kıta yedi deniz üzerinde 72 millete devletlik yapmıştır.

Osmanlı Devleti’ndeki çok uluslu yapının olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’ndeki çok uluslu yapı sayesinde, birçok millet birlik ve beraberlik içinde, çok kültürlü bir şekilde barış, huzur ve adalet ortamında varlığını korumuştur.

Osmanlı Devleti’ndeki çok uluslu yapının içine giren Milliyetçilik fitneleri özellikle Fransız İhtilali’nden sonra isyanlara sebep olmuştur. Çok uluslu yapı, bölünmeye ve parçalanmaya çok müsaitti. Bu nedenle her millet kendi devletini oluşturmak isteyince devletten kopuşlar başlayarak, Osmanlı Devleti’nde parçalanmalar başlamıştır.

Çok uluslu yapının, milliyetçilik etkisiyle parçalanması hızlanmıştır. Sonunda Osmanlı Devleti 1922 yılında tamamen yıkılmıştır.

Osmanlı Devletinin Çok Uluslu Olmasının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. anonim dedi ki:

    çok işime yaradı teşekkürler

  2. şeyda dedi ki:

    Osmanlı Devletinin çok uluslu yapısı ve bu yapının sonuçları bu yazınızda çok güzel açıklanmış. Çok güzel bir yazı olmuş ödevime de çok yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

Yorum Yaz