Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Osmanlı Devleti’nin, Anadolu’ya Nispeten Rumeli’de Daha Hızlı Hakimiyet Kurmasında Hangi Faktörler Etkili Olmuştur?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin, Anadolu’ya nispeten Rumeli’de daha hızlı hakimiyet kurmasında hangi faktörler etkili olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti, Balkan toprakları ile Anadolu toprakları üzerinde varlığını sürdüren bir devlet olmuştur. Balkan topraklarındaki varlığı Avrupa’nın içlerine kadar yayılmıştır. Osmanlı Devleti, Balkan topraklarında Anadolu topraklarında yayıldığından ve kaldığından daha uzun süre de kalmıştır. Anadolu’da birliğin oluşması Balkanlara göre daha uzun sürmüştür.

Osmanlı Devleti’nin Anadolu’ya nispeten Rumeli’de daha hızlı hakimiyet kurmasında etkili olan faktörler, coğrafi konum, nüfus yapısı, insanların adil bir düzene hasret olması, Anadolu’da birliğin sağlanamaması ve beyliklerin kendi siyasetlerinin olması gibi durumlar olmuştur. Bu nedenle Rumeli’de daha etkili olarak İstanbul’un fethini hemen gerçekleştirmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilayda dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Osmanlı Devleti’nin, Anadolu’ya Nispeten Rumeli’de Daha Hızlı Hakimiyet Kurmasında Hangi Faktörler Etkili Olmuştur? hemen yazdım, Afyon okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz