Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti İskan Politikasını Uygularken Hangi Hususlara Dikkat Etmiştir?

Aşağıda Osmanlı Devleti iskan politikasını uygularken hangi hususlara dikkat etmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti, tarıma dayalı bir ekonomi politikası benimsemiştir. Bu nedenle tarıma dayalı bir toplum ortaya çıkmıştır. İskan politikaları da buna göre yapılmıştır Savaşların devam etmesi, fethedilen yerlerin Türkleştirilmesi ve İslam beldesi yapılması iskan politikalarının temelini oluşturmaktaydı.

Osmanlı Devleti iskan politikasını uygularken, fethedilen yerlerin Türkleşmesi, güvenlik ihtiyacının en aza indirilmesi, istihbaratın en iyi şekilde toplanması, verimli arazilerin sürekli olarak kullanılması gibi durumlara dikkat etmiştir. Böylece tarımın devamlılığı ile fetihlerin de devamlılığı ve ekonomik güç elde etme ihtiyacı karşılanmıştır. İskan politikaları zamanla değişse de temelde tarımla ilgili olarak korunmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Osmanlı Devleti İskan Politikasını Uygularken Hangi Hususlara Dikkat Etmiştir? mükemmel olmuş, bu arada İzmir güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  2. duygu özaslan dedi ki:

    kısa sade beğendim, Osmanlı Devleti İskan Politikasını Uygularken Hangi Hususlara Dikkat Etmiştir? ödevim vardı, Düzce okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz