Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Bizans’a Yardım Karşılığı Alınan Çimpe Kalesi’nin, Osmanlı Devleti’ne Kazanımları Neler Olmuştur?

Aşağıda Bizans’a yardım karşılığı alınan Çimpe Kalesi’nin, Osmanlı Devleti’ne kazanımları neler olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Bizans’a yardım karşılığında alınan Çimpe Kalesi, tarihin dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Orhan Gazi döneminde 1356 yıllarında alındığı bilinen Çimpe Kalesi, Balkan topraklarında alınan ilk toprak parçası olarak Gelibolu Yarımadası’nda bulunan bir yerdir.

Çimpe Kalesi’nin alınmasının ardından, Balkan siyasetinin geliştirilmesi, Balkan fetihlerinin başlaması ve Balkan topraklarında Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinin oluşması söz konusu olmuştur. Böylece İstanbul hem Anadolu topraklarından hem de Trakya topraklarından sarılarak kuşatma altına alınmıştır.

Çimpe Kalesi’nin alınması İstanbul’un fethine giden yola girilmesi ve fethin bir asır gibi devletler için kısa bir süre olan zaman zarfında gerçekleşmesi anlamını taşımaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meryem can dedi ki:

    Merhabalar bu site valla çok güzel, sağ olun, benim adım meryem can, ben Bizans’a Yardım Karşılığı Alınan Çimpe Kalesi’nin, Osmanlı Devleti’ne Kazanımları Neler Olmuştur? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

  2. duygu köseoğlu dedi ki:

    Selam ödev siteniz valla çok güzel, 2 artı aldım, Bizans’a Yardım Karşılığı Alınan Çimpe Kalesi’nin, Osmanlı Devleti’ne Kazanımları Neler Olmuştur? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

Yorum Yaz