Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti’nden Kalan Dış Borçlar Türkiye’yi Nasıl Etkilemiştir? Açıklayınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’nden kalan dış borçlar Türkiye’yi nasıl etkilemiştir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti, dış borçlanma bakımından 1854 yılında borçlanmanın yaşanmasıyla ekonomik olarak sorunlar yaşamaya başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı’na kadar devam eden süreçte devletin yıkılmasıyla birlikte borçların yeni kurulan devletin üzerine kalması söz konusu olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin borçları Lozan’da konu edilmiştir. İsmet İnönü, borçların ödeneceği teminatında bulunmuştur. Osmanlı Devleti’nin borçları 1954 yılında ödenmiştir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti’nde ekonomik kalkınma planlarının aksamasına neden olmuştur. Kalkınma ve gelişme biraz geç olarak yaşanmaya başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti’nden kalan sorunların aşılması için mücadele etmiştir. Siyasi, sosyal, kültürel sorunların aşılması için inkılaplar yapılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren birçok devrim yapılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    harika, selam arkadaşlar okul siteniz süper ötesi mükemmel, öğretmen beğendi Osmanlı Devleti’nden Kalan Dış Borçlar Türkiye’yi Nasıl Etkilemiştir? Açıklayınız. ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

    1. Anonim dedi ki:

      Seni kıskana kıskana hayvanlar kıskanır oda hayvan güzeli olduğun için

Yorum Yaz