Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Osmanlı Devleti’nde Savaşlarda Mehter Bölüğü Bulundurmanın Amacı Ne Olabilir?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nde savaşlarda mehter bölüğü bulundurmanın amacı ne olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde savaşlar ve fetihler tarihi açıdan ve siyasi olarak önemli bir yer tutmaktaydı. İslam’ın yayılmasında ve yaşanmasında, iktisadi güçlerin elde edilmesinde, siyasi istikrarın sağlanmasında, sosyal refahın yükseltilmesinde, zulümlerin sona ermesinde, adaletin sağlanmasında Osmanlı Devleti’nin girdiği mücadeleler oldukça önemlidir.

Osmanlı Devleti’nde savaşa giden askerlere moral vermek, maneviyatlarını kuvvetlendirmek, cesaretlerini diri tutmak amacıyla mehter bölüğü bulunmaktadır. Vurmalı, üflemeli çalgılardan oluşan mehter bölüğü, insanın ruhunu kabartan besteleriyle askerlere cesaret vermekte, savaşma hissini arttırmakta, adaletin sağlanmasında hissi bir merhamet duygusu sağlamaktadır. Tarihi şuur ve mesuliyetle savaşmanın ve fetihler gerçekleştirerek adaletin sağlanmasının önemli etkilerini oluşturmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. metin dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nde savaşlarda mehter bölüğü bulundurmanın amacı bence herhangi bir galibiyeti halka duyurmak ve tüm ordu coşku ile sevinç yaşamak içindir.

Yorum Yaz