Osmanlı Devleti'nde Islahat Hareketlerine Neden İhtiyaç Duyulmuştur? Araştırınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Osmanlı Devleti’nde Islahat Hareketlerine Neden İhtiyaç Duyulmuştur? Araştırınız.

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nde ıslahat hareketlerine neden ihtiyaç duyulmuştur araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti uzun yıllar, dünyada süper güç olarak yaşamıştır. en önemli ticari yolların hakimiyeti Osmanlı Devleti’ne geçince, Avrupa kıtasında coğrafi keşifler başlamıştır. Coğrafi keşifler sonucunda da yeni ticari yollar keşfedilmiştir. Bunun neticesinde ekonomik dengeler oluşturmak için rekabet ortamının oluşması amacıyla ekonomik ilişkiler kurulmuştur.

Zamanla bozulan dengeler ve Osmanlı’nın teknik ilerlemelerin gerisinde kalması, ıslahat hareketlerinin gerçekleşmesine neden olmuştur. Islahat hareketleri sayesinde, yenilikler siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik alanda gerçekleştirilmiştir. Sosyal hakların sağlanması, iş alanlarının oluşturulması, ekonomik gelişmelerin yaşanması için ıslahat hareketleri gerçekleştirilmiştir.  Islahat hareketlerinin gerçekleştirilmesiyle ilerleme sağlanmak istenmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. turan dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nde ıslahat hareketlerine neden ihtiyaç duyulmuştur diye düşündüm. Şu cevabı buldum fetret devri gibi durağan verimsiz yıllardan sonra yeniliklere ihtiyaç duyulmuştur.

Yorum Yaz