Ormanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

Bu yazımızda ormanın faydaları nelerdir maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal dengenin korunması, çevrenin korunması ve kirliliklerin azaltılmasıyla sağlanır. Doğal dengenin bir elemanı olan insanlar yaptığı bir takım faaliyetler sonucunda denge bozulabilmektedir. Özellikle sanayi devriminin yaşanmasının ardından makineleşme ve sanayileşmenin artması ile bilim ve teknolojik gelişmelerin bu yönde yaşanması çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Doğanın kendini koruma refleksi, doğal dengenin sürekli akıp giden bir kurallar manzumesi içinde olmasından kaynaklanır. Doğa boşluk kabul etmediği için yapılan herhangi bir tahribat olumsuz bir sonuç olarak denge bozucu bir etken şeklinde meydana gelmektedir.

Doğaya en çok zarar verilen alanlardan biri de sanayileşmenin artmasıyla artan şehirleşme sonucunda doğal hayat alanlarının ve özellikle ormanların tahrif ve tahrip edilmesidir. Ormanların yok edilmesiyle başlayan süreç, doğal dengenin bozulmasıyla sonuçlanmıştır.

Ormanların birçok faydası bulunur. Ormanlık alanlar, doğal dengenin korunması, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi, iklim olayların oluşması gibi temel yararlar sağlar.

Ormanın faydaları şu şekildedir:

*Yağış rejimini düzenler.

*İklimlerin oluşmasını sağlar.

*Temiz hava oluşmasını sağlar.

*Sıcak ve soğuk hava dalgalarını dengeler.

*Hava kirliliğini azaltır.

*Erozyonu önler.

*Sosyal alanlar oluşturur.

*Hammadde temininde kaynak oluşturur.

*İnsanlar için çalışma imkanı sağlar.

*Canlıların barınak ve sığınağıdır.

Ormanların yok edilmesiyle birlikte bütün bu faydalar birer zarara dönüşerek geri yansımaktadır. Bu nedenle ormanların çoğaltılması, ağaçlandırma çalışmalarının bilinçli yapılması gerekmektedir. Ormanlık alanların çoğaltılmasıyla bozulan denge ve döngüler yeniden düzenli bir hale gelebilir.

Ormanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, ormanların yararları kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

  2. ormanların yararları hem biz insanlar için hem de diğer canlılar için saymakla bitmez ama bu faydaları her açıdan kısa ve özet şekilde maddeler halinde yazmanız çok güzel olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.