Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Oligarşi Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda oligarşi nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetim sistemleri, tarihi devamlılık seyrinde geleneksel ya da hukuki olarak meydana gelebilir. Teamüllerle yönetilen devletler olduğu gibi doğrudan anayasal olarak yönetilen devletler de vardır. Devlet yönetimleri yöneticilerin kurduğu kadroya bağlı olarak değişebilir.

Dünya üzerinde birçok yönetim sistemleri vardır. Monarşi, oligarşi, teokrasi, demokrasi, kraliyet, cumhuriyet yönetim sislerinden bazılarıdır.

Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun ülke yönetiminde söz sahibi olmasıdır. Bu grubu oluşturan üyelerin ve kadroların tamamına oligark denmektedir. Ülke yönetimi tamamen bu küçük grubun faaliyetlerine bırakılmıştır.

Oligarşi, kadim hukuk sistemlerinde aristokrasinin biraz daralmış şeklidir. Yine de devlet yönetiminde tekelleşme ve despot bir yaklaşım söz konusu olmaktadır. Bu nedenle modern bir devlet yönetim sistemi olduğu savunulamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zehra dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, oligarşi nedir kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. ayça dedi ki:

    Oligarşi nedir muhteşem bir şekilde açıklamışsınız. Sorunun cevabını yazı içinde arama derdi yok çünkü oldukça kısa ve özet aynı zamanda cevabı vurgulamışsınız elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz