Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Ole Bull Kimdir

Ole Bull  Hayatı, Ole Bull  Kimdir

Bull, Ole Bornemann (d. 5 Şubat 1810, Bergen – ö. 17 Ağustos 1880, Lys0en, Bergen yakınları, Norveç), kemancı ve bestecidir.

Keman çalmaya beş yaşında başladı. Hem Bergen Armoni Topluluğu üyelerinden, hem de Norveçli köy kemancılarından etki­lenmişti. 1819’da ilk kez solist olarak seyirci karşısına çıktı. 1828’de Müzik Lisesi’nde orkestra şefliğine getirildi. Bunu izleyen 14 yıl boyunca Avrupa ve ABD’de turnele­re çıkıp konserler verdi, besteler yaptı. Adı Franz Listz, Robert Schumann ve Felix Mendelssohn gibi ünlüler arasında geçen bir virtüöz oldu.

Bull Norveç kültürü ve sanatının destek­lenmesi ve korunması için gerek ülkesinde, gerekse yurt dışında nüfuzunu kullandı. 1849’da Bergen’deki Norveç Tiyatrosu’nun kuruluşunda önemli rol oynadı. 1852’de Pennsylvania’da, göçmenlerden bir Norveç kolonisi oluşturulması için çaba harcadı, 1859’da Norveç Sanat ve Edebiyatında Milliyetçiliği Geliştirme Derneği’nin kurulma­sına yardım etti. Oyun yazarı Henrik Ibsen ve Bj0rnstjerne Bj0rnson ile besteci Ed­ward Grieg’in koruyucusu olmuş, onları çok etkilemişti. Müzikçilerin övgüsünden başka George Sand, William Thackeray ve Mark Twain gibi yazarların da saygısını topla­mıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz