Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Okumak Bir Deva Anlamak Bir Şifadır Kompozisyon

Bu yazımızda okumak bir deva anlamak bir şifadır kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Okumak, cehalete savaş açmaktır. Cehaletle baş edebilmenin, mücadele edebilmenin ve en sonunda savaşıp kazanmanın tek yolu okumaktır. İnsan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir. İnsan ne kadar yaşarsa yaşasın, okursa okusun, gezerse gezsin, bilmediği muhakkak bir şeyler kalır.

 

Bilgi, güçtür. Bilginin gücünü doğru kullanmak gerekir. İnsan hayatı kolay değildir. İnsanların hayatları boyunca karşılarına bir sürü dert çıkmaktadır. Doğumdan ölüme kadar birçok dertle hemhal olan insan, bu durumu ancak okuyarak aşabilir. Bu nedenle okumak dertlere devadır.

Okumak, özgürleşmektir. Okumak, güven duvarları inşa etmektir. Okumak, ufkun derinliği, bakış açısının genişliği şeklinde birikim sağlar. Okumak insanı cehaletin kara adavetinden kurtarır. Adil, merhametli, vicdan sahibi, hoşgörülü biri yapar.

Dertlere derman olarak okumak devası, insanlığın bütün sorunlarını aşma kudretini insanın eline veren bir imkandır. Bu imkanı bir fırsata dönüştürmek, okumakla mümkündür. Okudum, bildim diyen insanlar, yine de eksiktir.

Bununla beraber okumayı tamamlayan en önemli unsur, anlamaktır. Anlamak, idrak etmek her şeyin farkına varmaktır. Okumak derdin devasıdır, anlamak ise hastalıkların şifasıdır. Okumak ilaç, anlamak ilacı sindirmektir.

Yalnız başına ilaç kutusunda durduğu sürece deva olma özelliğini kaybetmez ama faydasını gösteremez. İlacın faydası kullanmakladır. Bu nedenle okumak bir araçtır asıl olan amaca ulaşmak, yani anlamak ve uygulamaktır.

Okumak Bir Deva Anlamak Bir Şifadır Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ecem dedi ki:

    Okumak bir deva anlamak bir şifadır ile ilgili kompozisyon örneğinizden esinlenerek bende bu konuda kompozisyon yazdım öğretmenim çok beğendi sağ olun :)

Yorum Yaz