Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Okulunuzda Ve Yaşadığınız Yerde Nevruz Bayramı Nasıl Kutlanıyor? Anlatınız.

Bu yazımızda okulunuzda ve yaşadığınız yerde nevruz bayramı nasıl kutlanıyor anlatınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nevruz, Arap, Türk, Fars ve Afgan toplumları tarafından kutlanan geleneksel ve mevsimsel bir bayramdır. Farsça bir terkip olarak yeni gün anlamına gelmektedir. İlkbaharın başlangıç gününde kutlanan bir bayramdır. 20 – 21- 22 Mart günlerinde ilk baharın başlangıcı olarak doğa güzelliklerinin yeşermesi, tomurcuklanması nedeniyle kutlanan bir bayramdır.

Nevruz bayramında birçok geleneksel faaliyet yapılmaktadır. Okulumuzda ve yaşadığımız coğrafyada nevruz etkinlikleri mevsim şiirlerinin yazılması, okunması, aşların paylaşılması, dayanışma ortamının oluşması, kaynaşmanın sağlanması, doğanın korunması, doğa sorunlarının çözüme kavuşturulması şeklinde kutlanmaktadır. Bazı bölgelerde ateş üzerinden atlama, halay çekme, yöresel yiyecek ve içecek ikramı yapma gibi faaliyetler de yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. izel dedi ki:

    Nevruz bayramı bizim lisede hep kutlanılıyor küçük temsili bir ateş bile yakıyoruz. Öğretmenlerimizle birlikte üstünden atlıyoruz. Halaylar çekip oyun havaları oynuyoruz. Herkes getirdiği ikramlardan arkadaşlarına verir.

Yorum Yaz