Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Okulun Önemi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda okulun önemi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Okul, eğitim ve öğretim yuvasıdır. Okul bir yuvaysa, öğrenciler evlattır. Öğrenciler, vatan evladıdır. Okul, eğitim ve öğretim yuvası olarak vatan evlatlarının yetiştirildiği yerdir. Okul, okumanın anlam kazandığı bir mimari yapıdır.

Okulun önemi, toplumda eğitim seviyesinin yüksekliğinden çok ahlak ve maneviyat seviyesine göre belirlenir. Okul, toplumun refah seviyesiyle doğrudan ilgilenmez. Okul, toplumun ihtiyaç duyduğu bireylere yetiştirmekle birlikte insanı toplumla bir arada yaşamaya hazırlar.

Okumak bir erdemdir. İlkçağ felsefesinde bile bilgi ve erdemin gerekliliği konu edinmiştir. Öyleyse meslek edinmek bir kenara bırakılmalıdır. Fakat şöyle, mesleği de bir bilgi ve erdem olgunluğu içinde ahlak olgusuyla harmanlamak gerekir.

Okulsuz toplum düşünülemez. Savaş alanlarında bile okullar imar edilir ve eğitim devam eder. Eğitim bir insanlık ihtiyacı ve hakkıdır. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımına tabi tutulamaz. Okumak bir ayrıcalık olmamalıdır. Okula gitmek bir vazife olmalıdır.

Okulun önemi afaki olarak bilgiye ulaşma ve hazmetme durumlarını gerçekleştirmesiyle öne çıkar. Bilgiye ulaşma ve bilgiyi hazmetme bir rehberin eşliğinde olur. Bu bakımdan okulu okul yapan araçlar değil, amaçlar ve ona hizmet eden öğretmenlerdir.

Günümüzde okullar, meslek edindirme yurtları olarak kullanılmaya başlandı. Bu bilginin haysiyetini öldürür. Erdemsiz bir toplumun oluşmasına neden olur. Meslek elzemdir, erdem ise hayatidir. Ahlak olgusu yeşermedikçe, yeteneğin bir kıymeti olamaz.

Bu nedenle okul asıl ve asil vazifesine dönerek, bilgiyi ve erdemi koruma ve yaygınlaştırma eğilimi içine girmelidir. O zaman önemini kazanır.

Okulun Önemi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vjdux dedi ki:

    begendim harika

  2. şeyma tarlabaşı dedi ki:

    güzel okulun önemini anlatan kompozisyon beğendim.

  3. özlem dedi ki:

    okulun önemi bireyin gelişimi ve sosyal hayata katılımı için oldukça önemli. Siz de bu konuya önem çekerek bence insanları okula teşvik edecek çok güzel bir yazı hazırlamışsınız.

Yorum Yaz