Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Okul Öncesi Eğitimde Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklara okul hayatı başlamadan önce öğretmesi gereken birçok bilgi vardır. Bu bilgiler çocuklara okul önce eğitim adını verdiğimiz süreçte öğretilmelidir. Çocuklar 2 yaşında itibaren eğitime açık kişiler haline gelmektedir. Bu yüzden de aileler tuvalet eğitimi, konuşma eğitimi ve daha birçok eğitime bu dönemden itibaren başlamaktadır. Ancak okula yönelik eğitimi vermemektedir. Bu yüzden de öğrencilerin birçoğu ilk süreçte okula adapte olmayıp, okuldaki eğitime tam olarak cevap verememektedir. Okul öncesi eğitimde çocuklar verilen eğitime her zaman açıktırlar. Ebeveynler çocuklarına ne öğretmeye çalışırsa, bu dönem içerisinde hızlı bir şekilde öğrenirler. Peki ebeveynlerin çocuklara öğretmesi gerekenler nelerdir?

cocukanasinifi

1) Çocuklara disiplin kavramı öğretilme ve sert olmadan uygulanmalıdır. Genellikle ailelerde bu durum göz ardı edilip, çocuklar şımartılmaktadır. Bu yüzden de eğitim hayatında çocukta aşırı rahatlık ve umursamazlık gözükür.

2) Çocuğun eğitim süresine başlamadan önce kreş veya anaokuluyla öğrendiklerine ek olarak ebeveynlerinde ilkokula dair bilgiler öğretmesi gerekir. Örneğin günlük maksimum 1 saat olmak üzere çocuğa okuma yazma çalışmaları yaptırılabilir. Bu durum ilkokulda çocuğun daha hızlı öğrenmesine ve en iyisi olmasına yarar. Ancak bu süreçte kesinlikle çocuğun sıkılmaması gerekmektedir.

3) Çocuklara öğretmen ve eğitimini değeri öğretilmelidir. Öğretmene nasıl davranılması gerektiği ve sınıfta ne tür kuralların olduğu en başından anlatılmalıdır. Çocuk okula yönelik tüm herşeye hazır olup, okulu erken tanımalıdır.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz