Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Eğitsel Kolların Faydaları

Günümüzde resmi olarak liselerde ayda 1 kez, ilköğretim okullarında haftada 1 kere uygulanan eğitsel kolların öğrencinin eğitimine büyük yararı dokunmaktadır. Her ne kadar Türkiye eğitiminde eğitsel kollara verilen değer büyük olmasa da ve okullarda uygulanmasında aksaklıklar oluşması sebebiyle şu anda olması gerektiği yerde değildir. Eğitsel kollar şu anda dünyanın dört bir yanında uygulanan bir uygulamadır. Değeri Avrupa ülkelerinde daha çok benimsenmiştir. Avrupa’da eğitsel kollar öğrencinin geleceğe bakışını ve eğitimini ciddi manada etkilemektedir. Peki eğitsel kolların yararları nelerdir?

spor

1) Eğitsel kollar kişinin ilgili olduğu konuları içeren bir alanı seçmesine ve o alan hakkında daha geniş bilgi almasına yarar. Ülkemizde herkes istediği eğitsel kola gidemese de eğitsel kollar hedefinize ulaşabilmenizde etkilidir.

2) Eğitsel kollar öğrencilerin sosyalleşmesini sağlar. Kendisi ile aynı alana ilgi duyan kişileri bir araya getirir ve arkadaşlığı güçlendirir. Bir konuda dayanışmaya veya birlikteliğe yarar.

3) Kendine olan güveninizin artmasını sağlar. O eğitsel kolda olan başarılarınız sayesinde hiçbir girişimden korkmamanızı sağlar. Sizi dış ortamla iletişime geçmeye sevk eder.

4) Eğitsel kollar sizi eleştirmeye yönlendirir. Topluma açık bir insan yaparak toplumu doğru  bir şekilde eleştirebilmenizi sağlar. Sadece bununla da kalmayıp, öğrencinin eleştirilere açık olmasına da yardımcı olur.

5) İleride düşündüğü bir meslek için daha çok bilgi sağlayabilir. Hedefindeki mesleğe dair daha tecrübeli bir öğrenci olmasını sağlar.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz