Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Öğretici Metin Örneği Kısa

Bu yazımızda öğretici metin örneği kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Öğretici metinler, edebiyatta sıkça başvurulan didaktik metinler olarak bilinen metinlerdir. Öğretici, öğretmeyi kolaylaştıran, yetiştirici, açıklayıcı, nitelikli metinlerdir.

Öğretici metinlerde gerçekçi, hayat mahsulü olan olaylar anlatılır. Açıklayıcı bir dil kullanılır. Nesnel bir anlatım hakimdir. Anı, mektup, günlük türleri öğretici metinlerdir.

Öğretici metin örneği şu şekildedir:

Bugün bir toplantıya katılmak icap etti. Toplantıya katılanlar akademik kariyeri olan insanlardı. Ülkemizde eğitim ve öğretimin güncel sorunları üzerinde konuşmalar yapıldı. Herkes ortak bir noktadan bahsediyordu.

Risk almıyoruz, rahat yaşıyoruz, hızlı yaşıyoruz ve çok çabuk tüketiyoruz. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda gelecek on yılları inşa etmenin önündeki en büyük engelleri öğrencilerin aileleri oluşturuyordu.

Çünkü aileler, evlatlarının kolaycılık, hazır bulmuşluk ile yetişmelerine göz yummaktadır. Bu tehlikenin farkında olmak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Aynen iyiki kısa dedik

 2. Esmanur dedi ki:

  Neresi uzun Allah aşkına altı üstû bir yazı yazacaksınız buna bile eriniyorsunuz

 3. Sude dedi ki:

  Çok kısaymış şahsen maşallah iyki kısa dedik

 4. Yunus Emre Şakar dedi ki:

  *kardeş çok uzun la nasıl kısa metin bu 3,4 satır yeterdi :)*

 5. mahperi dedi ki:

  öğretmenim öğretici metin örnekleri bulun dedi. Paylaştığınız bu örnek çok işime yaradı umarım yarın öğretmenim de beğenir :)

  1. Anonim dedi ki:

   Beğendiniz?

Yorum Yaz