Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Nükleer Santrallerde Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Bu yazımızda nükleer santrallerde elektrik enerjisi nasıl üretilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nükleer santraller elektrik üretimi için kurulmaktadır. Nükleer santrallerin kurulması çok pahalıdır. Nükleer santraller radyasyonu çok yüksek olan alanlardır. Çünkü Radyum ve Uranyum gibi radyoaktivitesi çok yüksek elementler kullanılmaktadır. Nükleer, çekirdekte gerçekleşen demektir. Elementlerin, atom çekirdeklerinde yer alan parçacıkların ayrıştırılmasıyla açığa çok büyük enerjiler çıkar.

Nükleer ayrıştırmalar sonucunda açığa çıkan enerjinin doğru yöne kanalize edilmesi ve bir sistemi harekete geçirerek elektrik üretimine katkı sağlayıp, elektriğin depolanmasını ve taşınmasını sağlaması nükleer santrallerde gerçekleşir. Nükleer patlamalarda çok küçük miktarda elementlerden çok büyük miktarda enerjiler elde edildiği için elektrik üretiminin kapasitesi de artmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. miray dedi ki:

    beyler ve bayanlar, bana göre çok güzel bir bilgi, nükleer enerji bilgisi kısa ve açıklayıcı hazırlamışlar, okulun en çalışkanı olarak beğendim ben.

  2. rıza dedi ki:

    Nükleer santrallerde elektrik enerjisi üretilmektedir. Bu üretim şu şekilde olur; nükleer güç reaktöründe elde edilen ısı ile sudan buhar; buharın türbinleri döndürmesinden ise elektrik enerjisi elde edilir.

Yorum Yaz