Nüfus Piramidi Nedir Kısaca

nufus-piramitleri

nufus-piramitleriNüfusun; yaş, cinsiyet, çalışan nüfus (15 – 64), tüketici nüfus (0 – 14 ile 65+) ortalama ömür hakkında yorumlar yapan ve bilgiler veren grafiklere Nüfus Piramidi adı verilmektedir.

Nüfus piramidinin tabanı doğum oranlarını gösterirken dikey kısmı ise yaş aralıklarını ifade etmektedir.

Beş tip nüfus piramidi çeşidi vardır;

Birinci Tip Piramit: Bu piramit üçgen şeklindedir; tabanı geniştir ve yukarı gidildikçe alan daralır ve sivrilir. Doğum ve ölüm oranlarının fazla olduğu gelişmemiş ülkeler için kullanılır.

İkinci Tip Piramit: Şekil olarak kenarları içe çökmüş üçgen şeklindedir ve taban geniştir. Tabanın geniş olması ise doğum oranlarının fazla olduğunu ifade etmektedir. Gelişmekte olan ülkeler için kullanılır.

Üçüncü Tip Piramit: Doğum ve ölüm oranlarının düşük olduğu ülkelerin nüfus bilgilerini vermek amacıyla çizilen piramitlerdir. Taban dardır ve bu durum doğum oranlarının düşük olduğunu, ortalama yaş nüfusunun yaşlı olduğunu ifade eder.

Dördüncü Tip Piramit: Uzun bir süre düşük olan doğum oranlarının tekrar arttığını gösteren piramitlerdir. Şekil olarak ise çanı andırmaktadır.

Beşinci Tip Piramit: En belirgin verdiği bilgi doğurganlık oranında gözle görülür bir düşüş olduğudur. Bu nedenle bu piramitin tabanı asimetriktir ve tabana doğru daralmaktadır.

Nüfus Piramidi Nedir ve Hangi Amaçlar İçin Kullanılır Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlerle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.