Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Çölde Toprak Oluşumu Sürekli Gecikir Neden

Toprak, kayaçların ufalanması sonucunda meydana gelir ve yeryüzünü kaplayan bitki örtüsünün temelini oluşturur. Bu nedenle de gerek iklim için gerek bitki örtüsü için gerekse ekonomik faaliyetler için toprak önemli bir unsurdur.

çöl iklimi resimleriDünya üzerinde her yerin, her kuşağın iklim özellikleri farklıdır bu nedenle de her bölgenin toprak özellikleri hatta toprak renkleri bile farklıdır. Çünkü iklim ve iklim unsurları toprağın yapısını yakından etkilemektedir. Örneğin; yağmur, kar hatta rüzgar bile toprak üzerinde olumlu ve olumsuz bir çok etki bırakır.

Çöllerde toprak oluşumunun sürekli gecikmesinin nedeni de aslında yukarıda açıklamaya çalıştığımız durumdur. Çöl, kurak iklime sahiptir; su yoktur ve iklimi bir ekvatoral iklime göre daha kuru ve nemsizdir.

Toprak, yeryüzünü meydana getiren kayaçların bir kısmının ayrışarak ufalanması sonucunda meydana gelir ancak çöllerde kayaç yoktur ve sırf kum ile kaplıdır ve bu tabaka da son derece verimsizdir bu nedenle de çöllerde toprak oluşumu gereğinden fazla gecikir diyebiliriz.

Çölde Toprak Oluşumu Neden Gecikir Sorusuna Cevap Verdiğimiz Yazımız İçin Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz