Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Noktalama İşaretlerini Doğru ve Yerinde Kullanmazsak Neler Olabilir

İnsanlar birbirleri ile anlaşmak için Türkçe’nin kurallarını dikkate almalıdır. Bu kurallardan biri de noktalama işaretleridir. Noktalama işaretleri günümüzde bir takım insanlar tarafından kimi zaman yanlış kullanılabilmektedir. Fakat noktalama işaretlerinin yanlış kullanımı, anlatılmak istenilen şeyin değişmesine sebep olabilir. Bu durum da anlatım bozukluğu olarak adlandırılır. İnsanların anlatım bozuklukları yapmamaları için noktalama işaretlerini nasıl ya da ne şekilde kullanmaları gerektiğini bilmeleri önemlidir. Peki noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanılmaması ne gibi sorunlara yol açar? Noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanılmamasına verilecek örnek cümleler neler olabilir? Bu soruların cevabını öğrenirseniz, bu konuya daha iyi bir şekilde hakim olabilirsiniz.

Noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanılmaması, insanlar arasında kurulan iletişimde anlaşmazlıklara sebep olabilir. Her bir noktalama işaretlerinin ayrı bir görevi vardır. Kimi zaman bu noktalama işaretlerini kullanmak unutulabilir, kimi zaman ise yanlış bir noktalama işareti kullanılabilir. Fakat her iki durum da, anlatım bozukluklarına sebep olmaktadır.

Bu durumu daha iyi anlamanız için örnek verecek olursak;

Melek bebeğim ağladı.

Bu cümle içerisinde virgül kullanılmadığından dolayı Melek’in bir özel isim mi yoksa bebek için söylenilen bir sıfat mı olduğu anlaşılmıyor.

Melek, bebeğim ağladı.

Bu cüme içerisinde ise virgül kullanıldığından dolayı Melek’in özel isim olduğu anlaşılmaktadır. Yani melek bebek değil, başka bir insanın ismidir. Bu yüzden cümlelerin daha iyi anlaşılması için noktalama işaretlerini doğru ve yerinde kullanmak gerekir.

Noktalama İşaretlerini Doğru ve Yerinde Kullanmazsak Neler Olabilir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz