Namaz Çeşitleri Nelerdir Kısaca Açıklamalı

Bu yazımızda namaz çeşitleri nelerdir kısaca açıklamalı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’da namaz kılmak farz kılınan bir ibadettir. Bedeni olarak yapılan bir ibadettir. Bireysel olan bir ibadettir. İslam’da namaz kılmak Kuranı Kerim’de sürekli olarak emredilen bir ibadettir. Bireysel olması, kişinin sadece kendi adına namaz kılması anlamına gelmektedir. Cemaatle kılınması tavsiye edilen ve bireysel kılınmasına da ruhsat verilen bir ibadettir.

Namaz kılmak, İslam’ın beş şartından biri olarak emredilmiştir. Farz kılınmıştır. Günde beş vakit namaz kılmak farz olarak yerine getirilmesi gereken emirlerdir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları günlük olarak beş vakit farz kılınan ibadetlerdir. Cuma namazı, cenaze namazı ve bayram namazı belli bir zamanı olan haftalık, yıllık namazlar arasında bulunmaktadır.

Namaz çeşitleri şu şekildedir:

Farz Namazlar

Allah tarafından emredilen ve mutlaka yapılması gereken ibadetlerdir. Bu ibadetlerin yerine getirilmesinde sevap, terk edilmesinde günah vardır. Vakit namazları olarak sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları farzdır. Cuma namazı cemaatle kılınması farz olan bir ibadettir. Cenaze namazı da farz olan bir ibadettir.

Sünnet Namazlar

Peygamber (a.s.) tarafından kılınan, kılınması Allah tarafından kati bir şekilde sarih emredilmeyen namazlardır. Peygamber (a.s.) sürekli kıldığı ve bazen kıldığı namazlar olarak ayrılmaktadır. Yerine getirilmesinde sevap vardır, terk edilmesinde ise günah yoktur. Sürekli yapılan sünneti terk etmek mekruhtur.

Vacip Namazlar

Kılınması kati bir şekilde emredilen ve Peygamber (a.s.)’ın hiç terk etmediği namazlar olarak yerine getirilmesi gerekir. Vitr namazı, bayram namazları vacip namazlardır.

Nafile Namazlar

Peygamber (a.s.)’ın bir emir olmaksızın kendi tercihiyle gün belli vakitlerinde kıldığı ve kılınmasını tavsiye ettiği namazlardır. Kılınması sevap olan ve kılınmaması günah olmayan namazlardır.

Namaz Çeşitleri Nelerdir Kısaca Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.