Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Nadas Nedir Nadas En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Bu yazımızda nadas nedir nadas en çok hangi bölgede yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Tarım alanlarının geniş yer kapladığı ülkemizde tarım faaliyetleri de gelişmiştir. Ekonomik kaynaklardan en büyük kısımlara sahip olan alanlardan biri olan tarımda birçok ürün yetiştirme yöntemi bulunmaktadır.

Ülkemizde de tarım alanında birçok ürün yetiştirme yöntemi kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de nadasa bırakmaktır. Nadas, toprağın bir yıl ekilip, bir yıl dinlenmeye bırakılmasıdır. Böylece toprak minarel ve su bakımından zengin duruma gelir.

Nadas, verimliliği düşürse de üretimi arttırır. Nadasa bırakmak, susuzluğun yaşandığı, kuraklığın olduğu, çoraklaşmanın olduğu ya da sulama imkanların yetersiz olduğu yerlerde gerçekleştirilir.

Ülkemizde nadasa bırakılan tarım alanları en çok İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde Karasal İklim etkilidir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak geçer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hasret dedi ki:

  Çok çok çok tebrikler çok teşekkür ederim😊

 2. Merve dedi ki:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 3. Öykü dedi ki:

  Ödevimi hoca beğendi çok güzel teşekkür ederim

 4. Jülide dedi ki:

  Türkiye’de nadas tarımın en çok uygulandığı bölge konusunda verdiğiniz bilgiler işime çok ama çok yaradı sayenizde ödevimi çok kısa sürede ve anlayarak yaptım.

Yorum Yaz